Skip to content

4 Clayton CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jan 16, 2026

Property Information

Block733
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
28%
Improvement Value:$47,800
72%
Total Assessment$66,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,471+3.0%
2024$7,254+3.5%
2023$7,006+0.2%
2022$6,995+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

DeedBook 19931, Page 1007

Property Built

Built

Year Built: 1954