Skip to content

27 Salem RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
Jul 2, 2001

Property Information

Block743
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,832
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
33%
Improvement Value:$64,200
67%
Total Assessment$95,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,657+3.1%
2024$11,309+3.3%
2023$10,943+0.1%
2022$10,928+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$292,500

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 4924, Page 273Recorded7/5/2001

Property Sale

Sale
$170,000

Property Built

Built

Year Built: 1962