Skip to content

23 Salem RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 18, 2015

Property Information

Block743
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,544
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
31%
Improvement Value:$69,100
69%
Total Assessment$99,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,157+3.1%
2024$11,795+3.3%
2023$11,413+0.1%
2022$11,397+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 6692, Page 560Recorded5/27/2015

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 28460, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1962