Skip to content

6 Kevin RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block745
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,243
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,700
28%
Improvement Value:$80,800
72%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,718+3.1%
2024$13,309+3.3%
2023$12,878+0.1%
2022$12,860+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,243DeedBook 4713, Page 738Recorded11/18/1999

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 3923, Page 712Recorded7/19/1991

Property Sale

Sale
$112,000

Property Built

Built

Year Built: 1956