Skip to content

64 Canterbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 24, 2018

Property Information

Block745
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,998
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
35%
Improvement Value:$63,900
65%
Total Assessment$97,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,651+0.9%
2024$11,546+3.3%
2023$11,172+0.1%
2022$11,157+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,998Recorded10/11/2018

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft2,295Recorded7/18/2017

Property Sale

Sale
$374,900

From:

To:

Sq Ft2,389DeedBook 5438, Page 278Recorded1/10/2005

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,176DeedBook 4774, Page 627Recorded5/12/2000

Property Built

Built

Year Built: 1956