Skip to content

70 Canterbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
May 19, 2010

Property Information

Block745
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,543
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
38%
Improvement Value:$58,400
62%
Total Assessment$94,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,536+3.1%
2024$11,191+3.3%
2023$10,829+0.1%
2022$10,814+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,543DeedBook 6164, Page 494Recorded6/10/2010

Property Sale

Sale
$113,000

From:

To:

DeedBook 4314, Page 204Recorded4/1/1996

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 3596, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1955