Skip to content

56 Canterbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Aug 30, 1996

Property Information

Block745
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class12
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,106
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
30%
Improvement Value:$72,200
70%
Total Assessment$103,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,657+3.1%
2024$12,280+8.2%
2023$11,344+0.1%
2022$11,328+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Sq Ft2,106DeedBook 4352, Page 171Recorded9/4/1996

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Recorded8/25/1992

Property Built

Built

Year Built: 1955