Skip to content

15 Winton RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Jul 20, 2012

Property Information

Block749
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,232
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
39%
Improvement Value:$55,500
61%
Total Assessment$91,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,182+3.1%
2024$10,848+3.3%
2023$10,497+0.1%
2022$10,482+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft2,232DeedBook 6371, Page 819Recorded8/1/2012

Property Built

Built

Year Built: 1963