Skip to content

19 Hudson RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Aug 8, 2012

Property Information

Block752
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,224
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
28%
Improvement Value:$77,600
72%
Total Assessment$108,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,194+3.1%
2024$12,800+3.3%
2023$12,386+0.1%
2022$12,368+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900

From:

To:

Sq Ft2,224DeedBook 6377, Page 314Recorded8/14/2012

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

Sq Ft2,224DeedBook 4432, Page 438Recorded8/7/1997

Property Sale

Sale
$50,500
DeedBook 28230, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1962