Skip to content

19 Chalmers RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$324,000
Last Sale Date
May 17, 2000

Property Information

Block752
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,224
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
25%
Improvement Value:$95,900
75%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,621+3.1%
2024$15,154+3.3%
2023$14,664+0.1%
2022$14,643+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$324,000

From:

To:

Sq Ft2,084DeedBook 4807, Page 753Recorded8/7/2000

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Sq Ft2,224DeedBook 4313, Page 453Recorded3/29/1996

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3735, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1964