Skip to content

13 Queens RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block750
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,268
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$104,900
75%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,059+3.1%
2024$16,550+3.3%
2023$16,014+0.1%
2022$15,992+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft3,268DeedBook 18774, Page 1586Recorded1/6/2022

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft3,268DeedBook 5744, Page 786Recorded11/8/2006

Property Sale

Sale
$255,000

Property Built

Built

Year Built: 1967