Skip to content

7 Shady LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$718,000
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block759
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,153
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
36%
Improvement Value:$92,300
64%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,559+3.1%
2024$17,035+3.3%
2023$16,484+0.1%
2022$16,461+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$718,000

From:

To:

Sq Ft3,153DeedBook 18062, Page 863Recorded10/6/2020

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft3,153DeedBook 6294, Page 796NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/17/2011

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,153DeedBook 5769, Page 466NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/8/2007

Property Sale

Sale
$69,040
DeedBook 28230, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1973