Skip to content

11 Queens RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Nov 10, 2021

Property Information

Block750
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,722
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
26%
Improvement Value:$98,000
74%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,218+3.1%
2024$15,734+3.3%
2023$15,225+0.1%
2022$15,203+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,722DeedBook 18727, Page 490Recorded11/30/2021

Property Sale

Sale
$154,640

From:

To:

Sq Ft2,722DeedBook 5993, Page 558NU CodeDoubtful title (14)Recorded10/15/2008

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 4866, Page 825

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

DeedBook 3996, Page 768Recorded7/27/1992

Property Sale

Sale
$123,000

Property Built

Built

Year Built: 1970