Skip to content

8 Winton RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
May 16, 2008

Property Information

Block752
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,043
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
29%
Improvement Value:$70,100
71%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,060+3.1%
2024$11,700+3.3%
2023$11,321+0.1%
2022$11,305+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,043DeedBook 5950, Page 222Recorded6/2/2008

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,043DeedBook 5409, Page 730Recorded11/15/2004

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3639, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1959