Skip to content

9 Hudson RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2015

Property Information

Block752
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,342
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
29%
Improvement Value:$76,200
71%
Total Assessment$106,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,023+3.1%
2024$12,634+3.3%
2023$12,225+0.1%
2022$12,208+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 6284, Page 802Recorded9/7/2011

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 3647, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1959