Skip to content

10 Greenbrae CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Sep 19, 1977

Property Information

Block760
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,920
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
34%
Improvement Value:$62,900
66%
Total Assessment$95,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$10,670+0.1%
2022$10,655+1.1%
2021$10,539+1.8%
2020$10,356+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 299, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1960