Skip to content

305 Rues LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2011

Property Information

Block760
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,364
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
40%
Improvement Value:$45,500
60%
Total Assessment$76,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,280+3.1%
2024$9,003+3.3%
2023$8,711+0.1%
2022$8,699+1.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 6300, Page 714NU CodeBankruptcy (13)Recorded11/10/2011

Property Sale

Sale
$283,250

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 5249, Page 31Recorded12/2/2003

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

DeedBook 3987, Page 196Recorded6/19/1992

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Recorded4/8/1992

Property Sale

Sale
$79,000

Property Built

Built

Year Built: 1959