Skip to content

309 Rues LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1958

Last Sale Price
$176,900
Last Sale Date
Dec 10, 1999

Property Information

Block760
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,500
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
40%
Improvement Value:$46,600
60%
Total Assessment$77,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,414+3.1%
2024$9,133+3.3%
2023$8,837+0.1%
2022$8,825+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$176,900

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 4739, Page 478Recorded2/1/2000

Property Sale

Sale
$108,000

Property Built

Built

Year Built: 1958