Skip to content

311 Rues LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2011

Property Information

Block760
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,002
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
38%
Improvement Value:$49,000
62%
Total Assessment$79,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,706+3.1%
2024$9,417+3.3%
2023$9,112+0.1%
2022$9,099+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$53,892
DeedBook 3739, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1956