Skip to content

1 Moline RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$397,500
Last Sale Date
Sep 21, 2007

Property Information

Block761
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,578
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
30%
Improvement Value:$69,300
70%
Total Assessment$99,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,109+3.1%
2024$11,747+3.3%
2023$11,367+0.1%
2022$11,351+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$397,500

From:

To:

Sq Ft1,578DeedBook 5877, Page 772Recorded10/5/2007

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 3945, Page 325Recorded11/6/1991

Property Sale

Sale
$204,250
DeedBook 3625, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1960