Skip to content

11 Watchung RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1961

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 1, 2017

Property Information

Block761
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,214
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
32%
Improvement Value:$65,500
68%
Total Assessment$96,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,743+3.1%
2024$11,392+3.3%
2023$11,023+0.1%
2022$11,008+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,214DeedBook 6951, Page 228Recorded3/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1961