Skip to content

14 Greenbrae CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jul 17, 2006

Property Information

Block760
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,246
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
35%
Improvement Value:$63,900
65%
Total Assessment$98,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,950+3.1%
2024$11,593+3.3%
2023$11,218+0.1%
2022$11,202+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,246DeedBook 5717, Page 41Recorded9/8/2006

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 5717, Page 41

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 4346, Page 830Recorded8/13/1996

Property Sale

Sale
$146,900

Property Built

Built

Year Built: 1960