Skip to content

9 Shady LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block759
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,192
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
25%
Improvement Value:$97,100
75%
Total Assessment$129,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,803+3.1%
2024$15,332+3.3%
2023$14,835+0.1%
2022$14,815+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,192DeedBook 17898, Page 355Recorded6/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 1972