Skip to content

25 Stearns RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$466,000
Last Sale Date
Jun 1, 2009

Property Information

Block762
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,080
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
28%
Improvement Value:$81,300
72%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,767+3.1%
2024$13,356+3.3%
2023$12,924+0.1%
2022$12,906+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$466,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 6055, Page 265Recorded6/17/2009

Property Built

Built

Year Built: 1963