Skip to content

1 Maxwell RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 20, 2018

Property Information

Block762
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,080
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
26%
Improvement Value:$94,700
74%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,547+3.1%
2024$15,083+17.1%
2023$12,878+0.1%
2022$12,860+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 17321, Page 1605Recorded10/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1964