Skip to content

7 Maxwell RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Date
Sep 5, 1973

Property Information

Block762
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,074
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
19%
Improvement Value:$134,800
81%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,291+3.1%
2024$19,685+3.3%
2023$19,048+0.1%
2022$19,021+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973