Skip to content

41 Landsdowne RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jan 28, 2005

Property Information

Block765
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,110
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
25%
Improvement Value:$86,200
75%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,060+3.1%
2024$13,640+3.3%
2023$13,198+0.1%
2022$13,180+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,110DeedBook 5456, Page 112Recorded2/16/2005

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 28770, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1970