Skip to content

45 Landsdowne RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block765
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,576
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
36%
Improvement Value:$62,400
64%
Total Assessment$97,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,914+3.1%
2024$11,558+3.3%
2023$11,184+0.1%
2022$11,168+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 18396, Page 1491Recorded4/16/2021

Property Sale

Sale
$59,750

To:

DeedBook 29520, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1966