Skip to content

14 Queens RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Mar 23, 2020

Property Information

Block765
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,171
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
29%
Improvement Value:$88,400
71%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,096+3.1%
2024$14,646+3.3%
2023$14,171+0.1%
2022$14,152+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,171DeedBook 17829, Page 1984Recorded3/30/2020

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,171DeedBook 6599, Page 887Recorded8/11/2014

Property Sale

Sale
$317,500

From:

To:

Sq Ft2,171DeedBook 6364, Page 531NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/5/2012

Property Sale

Sale
$149,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1966