Skip to content

42 Frost AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 8, 2012

Property Information

Block766
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,576
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
35%
Improvement Value:$67,000
65%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,474+3.1%
2024$12,102+3.3%
2023$11,710+0.1%
2022$11,694+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 6388, Page 73Recorded9/20/2012

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 6150, Page 507Recorded4/22/2010

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 28990, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1963