Skip to content

35 Kings RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2020

Property Information

Block766
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,399
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
34%
Improvement Value:$84,500
66%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,633+3.1%
2024$15,166+3.3%
2023$14,675+0.1%
2022$14,655+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

DeedBook 3797, Page 688Recorded8/1/1989

Property Built

Built

Year Built: 1966