Skip to content

9 Bosko DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block781
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,364
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
34%
Improvement Value:$68,500
66%
Total Assessment$103,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,657+3.1%
2024$12,280+3.3%
2023$11,882+0.1%
2022$11,865+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$402,500

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 6767, Page 363Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 5896, Page 503Recorded11/30/2007

Property Sale

Sale
$341,500

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 5081, Page 34Recorded8/14/2002

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 4459, Page 143Recorded11/25/1997

Property Built

Built

Year Built: 1969