Skip to content

34 Frost AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Aug 17, 1995

Property Information

Block766
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,576
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
34%
Improvement Value:$70,500
66%
Total Assessment$106,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,023+3.1%
2024$12,634+3.3%
2023$12,225+0.1%
2022$12,208+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 4263, Page 478Recorded8/28/1995

Property Built

Built

Year Built: 1963