Skip to content

40 Frost AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Oct 15, 1996

Property Information

Block766
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,576
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
36%
Improvement Value:$64,200
64%
Total Assessment$100,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,218+3.1%
2024$11,854+3.3%
2023$11,470+0.1%
2022$11,454+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 4363, Page 787Recorded10/23/1996

Property Sale

Sale
$164,000

Property Built

Built

Year Built: 1963