Skip to content

4 Cider CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 1998

Property Information

Block770
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,765
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
34%
Improvement Value:$68,900
66%
Total Assessment$104,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,569+2.8%
2024$12,226+3.3%
2023$11,835+0.2%
2022$11,817+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3719, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1974