Skip to content

11 Ridge CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$509,900
Last Sale Date
Mar 22, 2008

Property Information

Block777
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,587
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
32%
Improvement Value:$78,500
68%
Total Assessment$115,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,818+2.8%
2024$13,440+3.3%
2023$13,011+0.2%
2022$12,991+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$509,900

From:

To:

Sq Ft2,587DeedBook 5953, Page 531Recorded6/10/2008

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 4180, Page 833Recorded12/23/1994

Property Built

Built

Year Built: 1955