Skip to content

7 Frost AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 21, 2001

Property Information

Block778
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,610
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
38%
Improvement Value:$61,500
62%
Total Assessment$99,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,084+3.1%
2024$11,724+3.3%
2023$11,344+0.1%
2022$11,328+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 4931, Page 276Recorded7/23/2001

Property Built

Built

Year Built: 1963