Skip to content

3 Bosko DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Aug 23, 2001

Property Information

Block781
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,682
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
35%
Improvement Value:$65,800
65%
Total Assessment$101,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,328+3.1%
2024$11,960+3.3%
2023$11,573+0.1%
2022$11,557+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$257,500

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 4947, Page 304Recorded8/27/2001

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

DeedBook 3947, Page 834Recorded11/21/1991

Property Built

Built

Year Built: 1969