Skip to content

420 Old Stage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$56,740
Last Sale Date
Mar 14, 1974

Property Information

Block786
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,722
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,400
32%
Improvement Value:$75,200
68%
Total Assessment$110,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,487+3.1%
2024$13,084+3.3%
2023$12,660+0.1%
2022$12,643+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$56,740

To:

Sq Ft2,722DeedBook 28440, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1974