Skip to content

11 Colt CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 30, 2000

Property Information

Block787
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,355
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
31%
Improvement Value:$82,100
69%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,474+3.1%
2024$14,042+3.3%
2023$13,588+0.1%
2022$13,569+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,355DeedBook 4845, Page 387Recorded11/17/2000

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Recorded1/20/1993

Property Built

Built

Year Built: 1970