Skip to content

2 Dobson RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block792
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,389
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
26%
Improvement Value:$99,800
74%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,377+3.1%
2024$15,888+3.3%
2023$15,373+0.1%
2022$15,352+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$489,000

From:

To:

Sq Ft2,389DeedBook 5434, Page 410Recorded1/4/2005

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 28950, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1966