Skip to content

22 Myrtle RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 3, 2020

Property Information

Block796
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,074
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
29%
Improvement Value:$71,400
71%
Total Assessment$100,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,267+3.1%
2024$11,901+3.3%
2023$11,516+0.1%
2022$11,500+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 17983, Page 459Recorded8/14/2020

Property Sale

Sale
$378,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 6994, Page 120Recorded6/13/2017

Property Sale

Sale
$223,000

To:

DeedBook 4312, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1969