Skip to content

29 Bunker Hill RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2006

Property Information

Block803
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,868
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
27%
Improvement Value:$103,500
73%
Total Assessment$141,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,011+2.8%
2024$16,546+3.3%
2023$16,018+0.2%
2022$15,994+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,868DeedBook 4432, Page 495Recorded8/7/1997

Property Built

Built

Year Built: 1966