Skip to content

152 Fern RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block803
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,230
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
33%
Improvement Value:$71,000
67%
Total Assessment$106,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,725+2.8%
2024$12,378+3.3%
2023$11,982+0.2%
2022$11,964+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,230DeedBook 18754, Page 1606Recorded12/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1971