Skip to content

24 Bunker Hill RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Jul 31, 1991

Property Information

Block804
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,460
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
32%
Improvement Value:$82,300
68%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,634+2.8%
2024$14,234+3.3%
2023$13,780+0.2%
2022$13,759+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 3928, Page 336Recorded8/13/1991

Property Built

Built

Year Built: 1966