Skip to content

16 Bunker Hill RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jan 17, 2019

Property Information

Block804
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,924
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
34%
Improvement Value:$87,500
66%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,907+2.8%
2024$15,472+3.3%
2023$14,978+0.2%
2022$14,955+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,924DeedBook 17437, Page 185Recorded3/4/2019

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft1,924DeedBook 4562, Page 826Recorded10/29/1998

Property Sale

Sale
$149,900

Property Built

Built

Year Built: 1966