Skip to content

7 Plymouth LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block804
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,806
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,400
27%
Improvement Value:$103,800
73%
Total Assessment$142,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,071+2.8%
2024$16,605+3.3%
2023$16,074+0.2%
2022$16,050+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$845,000

To:

DeedBook 19495, Page 1159

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 4023, Page 484Recorded12/1/1992

Property Built

Built

Year Built: 1966