Skip to content

28 Bunker Hill RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block804
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,868
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,700
33%
Improvement Value:$83,600
67%
Total Assessment$125,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,042+2.8%
2024$14,631+3.3%
2023$14,164+0.2%
2022$14,143+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

To:

DeedBook 19552, Page 71

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,868DeedBook 4534, Page 672Recorded9/1/1998

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

DeedBook 3914, Page 39Recorded5/30/1991

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 3619, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1966