Skip to content

20 Elm StEast Brunswick, NJ 08816

Built 2000

Last Sale Price
$200,395
Last Sale Date
Mar 24, 2000

Property Information

Block80
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class---
DescriptionDUPLEX 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,252
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
20%
Improvement Value:$88,700
80%
Total Assessment$110,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,290+2.8%
2024$12,926+3.3%
2023$12,514+0.2%
2022$12,495+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,395

From:

To:

Sq Ft2,252DeedBook 4775, Page 94Recorded5/15/2000

Property Built

Built

Year Built: 2000