Skip to content

273 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1947

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Jul 27, 2010

Property Information

Block80
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,434
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,500
28%
Improvement Value:$49,600
72%
Total Assessment$69,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,295+2.8%
2024$8,069+18.4%
2023$6,816+0.2%
2022$6,806+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft1,434DeedBook 6193, Page 116Recorded9/14/2010

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,947DeedBook 6127, Page 1NU CodeSheriff sale (12)Recorded1/15/2010

Property Sale

Sale
$158,900

From:

To:

DeedBook 4977, Page 131Recorded11/9/2001

Property Built

Built

Year Built: 1947